6×12 Doolittle HD Series Cargo Trailer
2990 GVWR
Black V-Nose
Rear Ramp Door w/ Spring Assist
31″ Side Door with Aluminum Holdbacks
Drop Leaf Spring Axle
15″ Radial Tires 6-Ply
LED Dome Light with Switch
3/8″ Wall Liner
1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C.
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2″ A-Frame Coupler
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
816-767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $5,595 |
| Stock Number: | 241755 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1670 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1320 lbs |
| Payload: | 1670 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Total Height: | 7.67' 92" |
| Interior Height: | 5.92' 71" |
| Interior Width: | 5.71' 68.5" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
Additional Information
| Stock Number: | 241755 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 6X12 HD Series Cargo Traler |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |













