*USED TRAILER*
77×12 Doolittle HD Series Utility Trailer
Black
7000 GVWR
5ft Folding EZ Lift Mesh Gate
Square Tube Top Rail
4″ Triple Channel Wrapped Tongue to Axle
Heavy Duty 14 Gage Treadplate Fenders
All Wiring In Conduit with 3m Gel Connections (No Wires Exposed)
Flush Mount Clear LED Lights
15″ Radial Tires – 205/75/15
Spare Tire & Mount
Leaf Spring Axle with EZ Lube Hubs
EZ Steps on All Corners
Two Part Epoxy Polyurethane Paint Process
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $3,899 |
| Stock Number: | U48282 |
| Trailer Type: | Utility Trailers, Pre-Owned |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.42' 77" |
| Axles: | 2 |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.42' 77" |
Additional Information
| Stock Number: | U48282 |
| Year: | 2021 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x12 Utility Trailer - Pre-owned |






