*PRE OWNED TRAILER SOLD AS IS*
7×14 Cargo Trailer
V-Nose
Rear barn Door
37″ Side Door with Aluminum Holdbacks
7000 GVWR
2 LED Dome Light with Switch
3/8″ Wall Liner
1-1/4″x 1-1/4″Steel Tube Uprights 16″ O.C
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
.030 Exterior Skin Thickness
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees,
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $4,799 |
| Stock Number: | RPC58580 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers, Pre-Owned |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | RPC58580 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 7x14 Cargo trailer - Pre-owned |






