76×12 Cherokee Aluminum Utility Trailer
3500 GVWR
Low Pro – Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
Solid Extruded Aluminum Floor
LED Lights
14″ Radial Tires 205/75/14
Aluminum Wheel Upgrade
2k Swing Jack
2″ Coupler
Welded Aluminum Fender
Stainless Steel Gate Latch
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2" Coupler
Wheels and Suspension Features
- 5 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
DL Truck & Trailer Outfitters
$3,595
$275
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | |
| Stock Number: | CH-03549 |
| Trailer Type: | Aluminum Utility |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.33' 76" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2620 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 880 lbs |
| Payload: | 2620 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.33' 76" |
Options
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | 5 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | DOT Approved Lighting, LED Lighting |
Additional Information
| Stock Number: | CH-03549 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Cherokee |
| Model: | 76x12 Aluminum Utility Trailer |









