76×14 Cherokee Aluminum Utility Trailer
3500 GVWR
Low Pro – Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
Solid Extruded Aluminum Floor
LED Lights
14″ Radial Tires 205/75/14
Aluminum Wheel Upgrade
2k Swing Jack
2″ Coupler
Welded Aluminum Fender
Stainless Steel Gate Latch
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm Saturday 9 am – 1 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $3,850 |
| Stock Number: | CH-03572 |
| Trailer Type: | Aluminum Utility |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.33' 76" |
| Axles: | 1 |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| Empty Weight: | 610 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.33' 76" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| Stock Number: | CH-03572 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Cherokee |
| Model: | 76x14 Aluminum Utility Trailer |
| Warranty: | 2 years |








