76×14 Cherokee Aluminum Utility Trailer
3500 GVWR
Low Pro Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
Open Plank Aluminum Floor
2Ft Dovetail
LED Lights
14in Radial Tires 205/75/14
Aluminum Wheel Upgrade
2k Swing Jack
2in Coupler
Welded Aluminum Fender
Stainless Steel Gate Latch
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyers ’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee, NO Freight Fee, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2" Coupler
Wheels and Suspension Features
- 5 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
DL Truck & Trailer Outfitters
$4,195
$155
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | |
| Stock Number: | CH-03553 |
| Trailer Type: | Aluminum Utility |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2750 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 880 lbs |
| Payload: | 2750 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | 5 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | DOT Approved Lighting, LED Lighting |
Additional Information
| Stock Number: | CH-03553 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Cherokee |
| Model: | 76x14 Aluminum Utility Trailer |









