72×12 Doolittle HD Series Master Dump
Black
10,000 GVWR
20″ Solid Steel Sides
Low Profile – 26″ Deck Height
45 Degree Dump Angle
Dual Cylinder Hoist
205/75/15 – 8 Ply Radial Tires
Wireless Remote
3-way Hydraulic Pump (Power Up/Power Down/Gravity Down)
2×6 Steel Tube Main Frame (39% Stronger than I-beam)
Spreader Gate & Swing Gate Combo with Slam Latches
7k Drop Leg Jack
5200 Leaf Spring Axle with EZ-Lube
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail to Extend Sides
Deep Cycle Battery with Plastic Protective Box
5 Amp Toolbox Trickle Charge
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $10,200 |
| Stock Number: | 245899 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 6463 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 3537 lbs |
| Payload: | 6463 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 5K |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | 245899 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 72x12 HD Pro Series Master Dump 10k |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |







