102×30 Doolittle Bruteforce Deckover Hydrodove Trailer
Black
25.5 GVWR
2 Under Deck Mounted Toolboxes
Pierced Beam Frame
Low Profile – 38″ Deck Height
235/80/16 – 10 Ply Radial Tires
Spare Tire w/ Holder Mounted on Neck
10ft Hydro-Dovetail
Stake Pockets
Hydraulic Jacks
Tandem Axle Electric Brake
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail to Extend Sides
Step To Deck Both Sides
10k Oil Bath Slipper Spring Axles
Two Part Epoxy Primer Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clearlake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Stock Number: | 244984 |
| Trailer Type: | Deckover Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 36' 432" x 102' 1224" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25,500 |
| Payload: | 7322 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25,500 |
| GAWR: | 12750 lbs |
| Payload: | 7322 lbs |
| Length: | 36' 432" |
| Width: | 102' 1224" |
Additional Information
| Stock Number: | 244984 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x36 Bruteforce Gooseneck Deckover Hydrodove 25.5k |








