82×18 (16+2) DooLittle CF Series Equipment Trailer
Black
14,000 GVWR
Electric Brakes
2ft Wood Dovetail
5ft Heavy Duty Flip Up Ramps
5″ Wrapped Channel Tongue to Axle
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders w/ Teardrop
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
7k Drop Leg Jack
Treated Pine Flooring
15″ Radials 225/75/15 8-Ply
Stake Pockets on Sides
2-5/16″ Coupler
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
1yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $5,995 |
| Stock Number: | 241695 |
| Trailer Type: | Car Haulers, Equipment Trailer |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11050 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 2950 lbs |
| Payload: | 11050 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | 241695 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x18 CF Series Equipment Trailer- Little Rock |













