6×12 Doolittle HD Series Cargo Trailer
2990 GVWR
Gray V-Nose
Blackout Edition Features
- Rear Ramp Door
- 31″ Side Door with Aluminum Holdbacks
- 6″ Extra Height (6’6″ Interior Height)
- Drop Leaf Spring Axle
- 15″ Radial Tires 6-Ply
- LED Dome Light with Switch
- 3/8″ Wall Liner
- 1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C.
- 3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
- 30″ ATP Stone Guard
- Side Wall Cross Flow Ventilation System
- 2″ A-Frame Coupler
Warranty
- 5yr Structural Warranty
- 1yr Bumper to Bumper Warranty
- Lifetime LED Light Warranty
Dealer Information
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
816-767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Pricing & Payment Terms
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2" Coupler
Wheels and Suspension Features
- 5 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Ramp Behind Rear Door
DL Truck & Trailer Outfitters
$5,695
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $5,695 |
| Stock Number: | 248012 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Interior Height: | 6' 72" |
Options
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | 5 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Ramp Behind Rear Door |
Additional Information
| Stock Number: | 248012 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 6x12 HD Series Cargo - Blackout Edition |
Print this page













