6×12 Doolittle HD Series Cargo Trailer
2990 GVWR
Silver V-Nose
Rear Barn Door
31″ Side Door with Aluminum Holdbacks
Drop Leaf Spring Axle
15″ Radial Tires 6-Ply
LED Dome Light with Switch
3/8″ Wall Liner
1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C.
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
One Piece Aluminum Roof with Thermo Sheath Ceiling Liner
30″ ATP Stone Guard
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2″ A-Frame Coupler
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters IL
1925 E. Clearlake Ave
Springfield IL 62703
217-280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Jack and Coupler Features
- 2" Coupler
Wheels and Suspension Features
- 5 Hole Wheels
Safety Convenience and Electrical Features
- DOT Approved Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Side Door
- Split Rear Doors
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $5,450 |
| Stock Number: | 247925 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Ramp: | Barn Rear Doors |
| Jack and Coupler Features: | 2" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | 5 Hole Wheels |
| Safety Convenience and Electrical Features: | DOT Approved Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Side Door, Split Rear Doors |
Additional Information
| Stock Number: | 247925 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 6x12 Premier HD Series Cargo |
| Warranty: | 5 years |










