6×12 Doolittle HD Series Cargo Trailer
2990 GVWR
Black V-Nose
Rear Ramp Door
31″ Side Door with Aluminum Holdbacks
6″ Extra Height (6’6″ Interior Height)
Drop Leaf Spring Axle
15″ Radial Tires 6-Ply
LED Dome Light with Switch
3/8″ Wall Liner
1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C.
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
One Piece Aluminum Roof with Thermo Sheath Ceiling Liner
30″ ATP Stone Guard
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2″ A-Frame Coupler
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters IL
1925 E. Clearlake Ave
Springfield IL 62703
217-280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Stock Number: | 244830 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Interior Height: | 6.5' 78" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
Additional Information
| Stock Number: | 244830 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 6x12 HD Series Cargo with Extra Height |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |











