77×14 Doolittle HD Series SS Utility Trailer
Green
2990 GVWR
5ft Folding Mesh Gate with Spring Assist
12″ Steel Sides with Welded D-Rings
Lockable Tongue Toolbox
Wrapped Channel Tongue Back to Axle
Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
15″ Radial Tires 205/75/15
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
Leaf Spring Axles with EZ Lube
2″ A-Framed Coupler
2k Top Crank Jack
Epoxy Paint
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime Warranty on LED Lights
DL Truck & Trailer Outfitters
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Jack and Coupler Features
- 2" Coupler
Wheels and Suspension Features
- 5 Hole Wheels
Safety Convenience and Electrical Features
- Front Tongue Toolbox
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $3,425 |
| Stock Number: | 245202 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.42' 77" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.42' 77" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack and Coupler Features: | 2" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | 5 Hole Wheels |
| Safety Convenience and Electrical Features: | Front Tongue Toolbox |
Additional Information
| Stock Number: | 245202 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x14 HD Series SS Utility |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |











