77×14 Doolittle HD Series Utility
7000 GVWR
Silver
5ft Folding Mesh Gate with Spring Assist
2ft Mesh Sides with 2×2 Square Tube Top Rail
Triple Channel Wrapped Tongue
Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
15″ Radial Tires 205/75/15
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
Leaf Spring Axles with EZ Lube
Single Axle Electric Brake
2-5/16″ A-Framed Coupler
Removable Safety Chains
2k Swing Jack
2 Part Epoxy 2 Part Polyurethane Paint System
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Stock Number: | 247652 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.42' 77" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.42' 77" |
Additional Information
| Stock Number: | 247652 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x14 HD Series Utility with 2ft Mesh Sides |
| Warranty: | 5 years |












