77×16 Doolittle HD Series Utility
7000 GVWR
5ft Rear Folding Mesh Gate
5ft Folding Side Mesh Gate
12″ Tube Top Rail Wrapped Channel Tongue Back to Axle
Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
15″ Radial Tires 205/75/15
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
Leaf Spring Axles with EZ Lube
Single Axle Electric Brake
2-5/16″ A-Framed Coupler 2k Swing Jack
2 Part Epoxy 2 Part Polyurethane Paint System
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime Warranty on LED Lights
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71hwy
Grandview MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm Saturday 9 am – 1 pm
………………………………………………………………………………………………………………………………………
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge. Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO SetUp Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Stock Number: | 109592 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.42' 77" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.42' 77" |
Additional Information
| Stock Number: | 109592 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x16 HD Series Utility with Side Gate |
| Warranty: | 5 years |











