7×16 Doolittle HD Series Cargo Trailer
7000 GVWR
Blue V-Nose
Rear Ramp Door
37″ Side Door with Barlock
6’6″ Interior Height
(2) LED Dome Light with Switch
3/8″ Interior Walls
1.25″ Steel Square Tube Uprights 16″ O.C
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
One Piece Aluminum Roof with Thermo Sheath Ceiling Liner
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
.080 Composite Aluminum Exterior Skin
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
Flip Up Jack
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Life Time LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters
13307 S US 71 Hwy
Grandview MO 64030
816-767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Stock Number: | 249168 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Color: | Blue |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 6.5' 78" |
Additional Information
| Stock Number: | 249168 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 7x16 HD Series Cargo |
| Warranty: | 5 years |













