7×16 Doolittle HD Series Cargo
7000 GVWR
Black V-Nose
Blackout Edition
Rear Ramp Door w/ Spring Assist
37″ Side Door with Aluminum Holdbacks
78″ Interior Height
E-Trac on Both Interior Walls
Spare Tire and Mount Included
(2) LED Interior Lights with Switch
3/8″ Interior Walls with 1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C.
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
.030 Exterior Skin Thickness
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
Flip Up Jack
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US-71 Hwy
Grandview MO 64030
816-767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 5 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- Spare Tire Mount
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Side Door
- Rear Ramp Door
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $9,450 |
| Stock Number: | 246893 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 0" |
| Interior Height: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 5 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | Spare Tire Mount, 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Side Door, Rear Ramp Door |
Additional Information
| Stock Number: | 246893 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 7x16 HD Series Cargo Blackout Edition |
| Warranty: | 5 years |
















