8.5×16 Doolittle HD Series Cargo
7000 GVWR
Silver V-Nose
6″ Extra Height (7ft Interior)
Rear Ramp Door w/ Spring Assist
37″ Side Door with Aluminum Holdbacks
(2) LED Dome Light with Switch
3/8″ Interior Walls
1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Torsion Axles with EZ Lube
Tandem Axle Electric Brake
.080 Composite Aluminum Exterior Skin
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
Flip Up Jack
One piece aluminum roof w/thermo sheath ceiling liner
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Truck Outfitters
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
816-767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Stock Number: | 249120 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 16' 192" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | 249120 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x16 HD Series Cargo with Extra Height |
| Warranty: | 5 years |







