82×22 Doolittle HD Series EZ Loader GT
Black
Gravity Tilt (16+6)
16,000 GVWR
Fully Sealed Cushion Cylinder with Locking Valve
Mammoth Tongue Toolbox
Low Profile 24″ Deck Height
6″ Channel Main Frame and Tongue
Wrapped Tongue with Step to Deck
Removable Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Tear Drop
2-5/16″ Adjustable Auto Lock Casted Coupler
12k Spring Loaded Side Crank Jack
(2) 8k Slipper Spring Brake Axles with EZ Lube
Welded D-Rings on Corners
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
2-3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
All Wiring in Conduit with 16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
Two Part Epoxy Primer Two Part Polyurethane Paint Process
DL Truck & Trailer Outfitters
$10,595
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $10,595 |
| Stock Number: | 247971 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 13000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 3000 lbs |
| Payload: | 13000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| Stock Number: | 247971 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x22 HD Series EZ Loader GT Tilt Trailer |
| Warranty: | Dealer Warranty |
Print this page















