Doolittle 8.5X24 T/A 14K CARGO
RAMP DOOR
37″ SIDE RV LATCH
2-7K AXLES
SQUARE BODY
V-NOSE
30″ STONEGUARD
2-PLASTIC SIDE VENTS
2- DOME LIGHT W/ WALL SWITCH
TORSION AXLES
LED LIGHTS
RADIAL TIRES
PLATINUM APPEARANCE PACKAGE (T/A)
ALUMINUM WHEEL UPGRADE
LED REAR LOAD LIGHT W/ INTERIOR WALL SWITCH
2 INTERIOR LED DOME LIGHTS W/ WALL SWITCH
2 – ALUMINUM POP OUT POSI-FLOW VENTS
4″” ALUMINUM EXTRUSION TRIM
Enclosed Gooseneck INCLUDES:-ENCLOSED DUAL 10K LANDING GEAR-SPARE TIRE & MOUNT-30″”X40″” ACCESS DOOR UNDER NECK-12″”X12″” JACK ACCESS DOOR ON DRIVERS SIDE
4′ Hidden Dovetail
RV Latch on Driver Side Door
72″ Wide Ramp Door Side Door CURB SIDE
RUBBER FLOORING
E-Trac Recessed Mounted on Wall
DL Truck & Trailer Outfitters
$26,295
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $26,295 |
| Stock Number: | 244190 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3320 lbs |
| Payload: | 10680 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.50' 102" |
| Total Height: | 8.50' 102" |
| Interior Height: | 6.6' 79.20" |
| Interior Width: | 8.04' 96.5" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Ramp Door |
Additional Information
| Stock Number: | 244190 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x24 Premier HD Series Cargo |
| Warranty: | Dealer Warranty |
Print this page















