14ft Gooseneck Roll-Off Trailer System
16,000 GVWR
Gooseneck with 10″ I-Beam Neck
Automatic Flip Up Electric Tarp Kit with Switch
Dual Hydraulic 12,000 lb Drop-Leg Jacks
8″ I-Beam Main Frame
15k Electric Winch
17.5″ Steel Wheels with 16-Ply Radial Tires
Scissor Hoist (Power Up / Power Down)
(2) 8,000 lb Axles with EZ Lube Hubs
10 Gauge Smooth Steel Floor
12 Gauge Reinforced Sides
Heavy Duty Rear Greaseable Rollers
Rear Loading Ramps for Equipment/Small Machinery
Front-Mounted Tarp System with Crank
Rear Split Barn Doors with Double Action Latch
Safety Support Prop Bar
3″ Channel Crossmembers on 16″ Centers
Lockable Oversized Toolbox (Houses Battery, Pump, and Winch)
All-Wheel Electric Brakes
Heavy Duty Slipper Spring Suspension
LED Lights
7-Way RV Style Plug
* Comes Equipped with (3) 14ft Roll-off Bins
* Additional Bins May be Purchased Separately
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 Hwy
Grandview MO 64030
(816)767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Hydraulic Jack
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 8 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- Front Tongue Toolbox
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
- Batteries
- Battery Charger
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $27,995 |
| Stock Number: | KC-41958 |
| Trailer Type: | Roll-Off Trailers, Dump Trailer |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Jack and Coupler Features: | Hydraulic Jack |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 8 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | Front Tongue Toolbox, 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting, Batteries, Battery Charger |
Additional Information
| Stock Number: | KC-41958 |
| Year: | 2026 |
| Make: | DL ROLLOFF |
| Model: | 16k Roll-Off Gooseneck Dump Trailer |














