102×30 Doolittle HD Series BruteForce Deckover
25,500 GVWR
9ft Adjustable Gooseneck with 30k Coupler
10ft Hydraulic Dovetail with Cleated Runners
Dual 12k Hydraulic Jacks
Torque Tube for Anti-Twist
12″ I-Beam
3-Way Hydro Pump with Power Up / Power Down / Gravity Down
Wireless Remote Control Included
(2) Lockable Side Undermount Toolboxes
Lockable Tongue Toolbox
Spare Tire & Mount Included
Tandem Axle Electric Brake
Step to Deck Both Sides
Flush Mount LED Lighting
6″ Structured Channel Side Rails
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
Headache Rack
Treated Pine Flooring
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 Hwy
Grandview MO 64030
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Hydraulic Jack
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 8 Hole Wheels
Safety Convenience and Electrical Features
- Front Tongue Toolbox
- Side Toolbox
- Spare Tire Mount
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
- Batteries
- Battery Charger
Doors, Windows and Ramps
- Dovetail
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $21,895 |
| Stock Number: | 246491 |
| Trailer Type: | Deckover Trailers |
| Length x Width: | 30' 360" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25,500 |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25,500 |
| Length: | 30' 360" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Tail: | Hydraulic Dovetail |
| Jack and Coupler Features: | Hydraulic Jack |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 8 Hole Wheels |
| Safety Convenience and Electrical Features: | Front Tongue Toolbox, Side Toolbox, Spare Tire Mount, 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting, Batteries, Battery Charger |
| Doors, Windows and Ramps: | Dovetail |
Additional Information
| Stock Number: | 246491 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 102x30 HD Series BruteForce Deckover with Hydraulic Dovetail |
| Warranty: | 5 years |
















