7×16 Doolittle HD Series Cargo
10,000 GVWR
Black V-Nose
Rear Ramp Door
37″ Side Door
(2) 5k Torsion Axles with EZ Lube
Tandem Axle Electric Brake
2×6 Steel Tube Main Frame
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
3/8″ Interior Walls
1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C.
(2) Interior LED Lights with Switch
30″ ATP Stoneguard
6-Lug 15″ Radial Tires 255/75/15
Side Wall Cross Ventilation System
Thermaliner on Ceiling
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 Hwy
Grandview MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 6 Hole Wheels
- Rubber Torsion Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Side Door
- Rear Ramp Door
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $9,995 |
| Stock Number: | 248391 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 6.50' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 6 Hole Wheels, Rubber Torsion Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Side Door, Rear Ramp Door |
Additional Information
| Stock Number: | 248391 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 7x16 HD Series Cargo 10k |
| Warranty: | 5 years |










