8.5×24 Doolittle Premier HD Series Cargo Trailer
White
V-Nose
37″ Side Door with Aluminum Holdbacks
7000 GVWR
84″ Interior Height
Auto Transport Package:
-Rear Ramp Door with Spring Assist
-4ft Hidden Dovetail
-Rear Door ATP Hinged Extension Flap
-Interior Side Door Step
-(4) Recess Mount D-Rings
2 LED Dome Light with Switch
3/8″ Wall Liner
1-1/4″x 1-1/4″Steel Tube Uprights 16″ O.C
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
.030 Exterior Skin Thickness
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
Flip Up Jack
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501)628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$11,300
$650
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | |
| Stock Number: | 106941 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 24' 288" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 3680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 3680 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| Stock Number: | 106941 |
| Year: | 2022 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x24 Premier HD Series Cargo |

























