102x 40 Doolittle BruteForce Deckover
Black
22,000 GVWR
9ft Adjustable Gooseneck
5ft Dovetail with Full Width Mammoth Ramps
(2) 10k Oil Bath Slipper Spring Axles
12″ 19lb I-Beam
9ft Torque Tube for Flex
Dual 12k Landing Jacks
Spare Tire and Wheel
Lockable Toolbox
Headache Rack
10-Ply Radial Tires
Clear Flush Mount LED Lights
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
Step to Deck Both Sides
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Life Time LED Light Warranty
—– FINANCING or RENT-TO-OWN OPTIONS AVAILABLE —–
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501)628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$18,395
$105
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | |
| Stock Number: | 115764 |
| Trailer Type: | Deckover Trailers |
| Length x Width: | 40' 480" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22000 lbs |
| Payload: | 12418 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22000 lbs |
| GAWR: | 11000 lbs |
| Payload: | 12418 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| Stock Number: | 115764 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 102x40 HD Series Bruteforce Deckover 22k |






