77×14 Doolittle HD Series SS Utility
2990 GVWR
5ft Folding Mesh Gate with Spring Assist
12″ Steel Sides with Welded D-Rings
Lockable Tongue Toolbox
Wrapped Channel Tongue Back to Axle
Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
15″ Radial Tires 205/75/15
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
Leaf Spring Axles with EZ Lube
2″ A-Framed Coupler
2k Top Crank Jack
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
—– FINANCING or RENT-TO-OWN OPTIONS AVAILABLE —–
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$2,895
$205
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | |
| Stock Number: | 113120 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1559 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1559 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 113120 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x14 HD Series SS Utility |








