84×18 HD Series DooLittle Xtreme Equipment Trailer
7000 GVWR
Stake Pockets 16″ on Center with 3/8″ Rubrail
6″ Channel Main Frame and Tongue
Wrapped Tongue with Step to Deck
Flush Mount Lockable Tool Box
2 5/16″ Adjustable Auto Lock Casted Coupler
Tandem 7K Slipper Spring Axles
Radial ST205 75 15
23″ Deck Height
2 3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
7K Drop Leg Jack
12 Gage Tread Plate Removable Jeep Style Fenders with Tear Drop
HD Triple Beam 26″ Flip Up Spring Assisted with Ramp Leg
Two Part Epoxy Primer Two Part Polyurethane Paint Process SUPERIOR TO POWDER COATING
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
—– FINANCING or RENT-TO-OWN OPTIONS AVAILABLE —–
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$5,295
$130
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | |
| Stock Number: | 112616-2 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4735 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 4735 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | 112616-2 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x18 HD Series Xtreme 7k |









