102×25 Deckover Gooseneck Deckover Trailer
Adjustable Gooseneck w/ Headache Rack
16″ On-center Stake Pockets w/ 3/8″ Rub Rail
Lockable Chain Box in Gooseneck w/ Lid
Mud Flaps
Step To Deck Both Sides
2″ Treated Yellow Pine Floor
Floor Double Screwed every 4 Feet
Spare Tire & Wheel w/ Holder Mounted on Neck
Molded 7-way RV-Type Plug
Break-Away Switch with Battery
Wiring Ran Through Conduit w/ Grommets
LED Lights w/ Midway Turn Signal
Dual 12K Jacks w/ Adjustable Drop Legs
Front and Midway Step to Deck Both Sides
9′ Torque Tube
Bridge Frame
3″ Channel Crossmembers on 16 Centers
Black mod wheels
Clear LED Lights
Stake Pockets 16″ O.C. with Rub Rail
Two Part Epoxy Primer, Two Part Polyurethane Paint Process
—– FINANCING or RENT-TO-OWN OPTIONS AVAILABLE —–
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$11,695
$304
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | |
| Stock Number: | 117899 |
| Trailer Type: | Deckover Trailers |
| Length x Width: | 25' 300" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10148 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 10148 lbs |
| Length: | 25' 300" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| Stock Number: | 117899 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 102x25 HD Series Gooseneck Deckover - Little Rock |





