82×22 Doolittle CF Car Hauler (18+2)
14000 GVWR
Double Electric Brakes
2ft Wood Dovetail
5ft Heavy Duty Self Store Ramps
5″ Wrapped Channel Tongue to Axle
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders w/ Teardrop
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
7k Drop Leg Jack
Treated Pine Flooring
15″ Radials 225/75/15 8-Ply
Stake Pockets on Sides
2-5/16″ Coupler
1yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clearlake Ave
Springfield, IL 62703
(217)-208-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
$6,450
$245
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | |
| Stock Number: | 242341 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10825 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 10825 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 242341 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x22 CF Series Equipment 14k |










