84×14 Doolittle HD Series Utility
7000 GVWR
5ft Folding Mesh Gate
Square Tube Top Rail
Flush Mount LED Lights
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
Triple Channel Wrapped Tongue to Axle
EZ Steps on Corners
2k Flip Up Jack
Fully Sealed Rear Bumper with Flush Mount LED Lights
Single Axle Electric Brake
Removeable Safety Chains
Breakaway Safety System
6-Ply 15″ Radial Tires
Leaf Spring Axles with EZ Lube
Treated Pine Flooring
All Wiring in Conduit with 3m Gel Connections
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Arkansas
7318 T P White Dr.
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$4,999
$146
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | |
| Stock Number: | 240983 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5541 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 5541 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | 240983 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84X14 HD Series Utility Trailer |








