84×18 Cherokee Aluminum Car Hauler HD Trailer
7000 GVWR
Torsion Axles with EZ Lube
Solid Extruded Aluminum Floor
LED Lights
14″ Radial Tires 205/75/14
Aluminum Wheel Upgrade
(2) 2k Swing Jack
2″ Coupler
Welded Aluminum Fender
Aluminum Self Store Ramps
Recess Mounted D-Rings
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$7,595
$105
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | |
| Stock Number: | CH-03551 |
| Trailer Type: | Aluminum Utility |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 5800 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
Additional Information
| Stock Number: | CH-03551 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Cherokee |
| Model: | 84x18 Aluminum Car Hauler HD |
| Warranty: | 2 years |





