6×16 Delta 500 ES Livestock Trailer
7000 GVWR
Brown
Side Door
Standard Center Gate with Spring-Loaded Slam Latch
Full Swing Rear Door with 1/2 Slider
Steel Teardrop Fenders
LED Lights
2″ Coupler
225/75/15 Radial Tires
Single Axle Electric Brake
2″ Pressure Treated Pine Floor
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and
conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
$8,995
$205
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | |
| Stock Number: | D-68982 |
| Trailer Type: | Livestock Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 3850 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 3850 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | D-68982 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delta |
| Model: | 6x16 500 ES Livestock Trailer |









