6.8×24 Delta Cattleman Livestock Trailer
16000 GVWR
Red
36″ Side Door
6ft 6in Interior
Open Cage Nose
2 -Standard Center Gate with Spring-Loaded Slam Latch
Rear Door HD Butterfly Cattle Gate with Pipe Latch
3-16″ Solid Steel Plate Fenders
LED Lights
2-5/16″” Coupler
12k Drop Leg Jack
16″ 10ply Radial Tires – 8 Lug
Torflex Suspension
Tandem Axle Electric Brakes
HD Cleated Rubber Floor
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and
conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
$21,995
$2,005
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | |
| Stock Number: | D65784 |
| Trailer Type: | Livestock Trailers |
| Length x Width: | 24' 288" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 11470 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Payload: | 11470 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | D65784 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delta |
| Model: | 6.8x24 Gooseneck Cattleman Livestock 16k |











