7×16 Doolittle Premier HD Series Cargo Trailer
Silver
V-Nose
7000 GVWR
Rear Barn Doors
37″ Side Door with Aluminum Holdbacks
79″ Interior Height
(2) LED Dome Light with Switch
3/8″ Wall Liner
1-1/4″x 1-1/4″Steel Tube Uprights 16″ O.C
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
.030 Exterior Skin Thickness
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
Flip Up Jack
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$7,295
$155
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | |
| Stock Number: | 119736 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4610 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 4610 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | 119736 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 7x16 Premier HD Series Cargo Trailer |












