77×14 Doolittle HD Series Utility
7000 GVWR
5ft Folding Mesh Gate with Spring Assist
Flush Mount LED Lights
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
Square Tube Top Rail
Triple Channel Wrapped Tongue to Axle
EZ Steps on Corners
2k Flip Up Jack
Mesh Gate Folds Flat Inside Bed to Decrease Wind Resistance
Fully Sealed Rear Bumper
Single Axle Electric Brake
Removeable Safety Chains
Breakaway Safety System
6-Ply 15″ Radial Tires
Leaf Spring Axles with EZ Lube
Treated Pine Flooring
All Wiring in Conduit with 3m Gel Connections
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS -RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 5 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Fold Up Full Width Ramp Gate
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $4,450 |
| Stock Number: | 247249 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.42' 77" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5305 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5305 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.42' 77" |
Options
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 5 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Fold Up Full Width Ramp Gate |
Additional Information
| Stock Number: | 247249 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x14 HD Series Utility |
| Warranty: | 5 years |










