84×20 Doolittle HD Series Xtreme
Black
10,000 GVWR
2ft Steel Self Cleaning Dovetail (18+2)
5ft Self Store Ramps
Built-in Toolbox
5″ Wrapped Channel Tongue
Single Axle Electric Brake
Heavy Duty Steel Treadplate Fenders with Gussets
7k Set Back Jack
8-Ply Radial Tires
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
2-5/16″ Coupler
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
Welded D-Rings on Corners
Leaf Spring Axles with EZ Lube
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Finish
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
$5,995
$300
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | |
| Stock Number: | 119963 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 7200 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 119963 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x20 HD Series XT Equipment Trailer |










