72×12 Doolittle HD Series Master Dump
10,000 GVWR
Dual Cylinder Hoist
Low Profile – 26″ Deck Height
3-Way Hydraulic Pump (Power Up / Power Down / Gravity Down)
Installed Tarp
5ft HD Self Store Ramps
LED Flush Mount Lights
7k Drop Leg Jack
Adjustable Coupler
2×6 Steel Tube Main Frame
20.5″ Solid Steel Sides
5-Amp Trickle Charger on Toolbox
Welded D-Rings
Stake Pockets and Tie Rail at Top of Wall
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Finish
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees,
DL Truck & Trailer Outfitters
$9,195
$255
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | |
| Stock Number: | 243482 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 6858 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 6858 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 243482 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 72x12 HD Series Dump 10k |








