72×12 Doolittle HD Series Low Rider GT
Black
7000 GVWR – Electric Brake
11 Degree Load Angele
Full Cushion Tilt
7k Drop Leg Jack
Steel Deck with Traction Bars
Flush Mount LED Lights
Flush Mount Tie Down Points
10-Ply Radial Tires
2 Part Epoxy 2 Part Polyurethane Paint System
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime Warranty on LED Lights
—– FINANCING or RENT-TO-OWN OPTIONS AVAILABLE —–
DL Truck & Trailer Outfitters- Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
217-280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $6,895 |
| Stock Number: | 245733 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 245733 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 72x12 HD Series Low Rider GT Tilt |








