77×14 Doolittle Rally Sport Utility Trailer
7000 GVWR
4ft Mesh Gate (Folds Flat to Deck) Standard
Leaf Spring Axle with EZ-Lube Hubs
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
Tandem Axle Electric Brakes
15″ Radial Tires – 205/75/15
Heavy Duty 14 Gage Treadplate Fenders
All Wiring in Conduit with 3m Gel Connections (No Wires Exposed)
4-way Molded Plug
4″ Channel Wrapped Tongue (Not 2×3 Angle Like competitors)
2″ Coupler
2k A Frame Jack
Two Part Epoxy Primer Poly Urethane Paint Process
1yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees,
DL Truck & Trailer Outfitters
$4,050
$200
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | |
| Stock Number: | 243059 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5260 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 5260 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 243059 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x14 Rally Sport Utility |











