84×14 Doolittle HD Series Utility Trailer
2990 GVWR
5ft Folding EZ Lift Mesh Gate
Square Tube Top Rail
4″ Channel Fully Wrapped Tongue to Axle
Heavy Duty 14 Gage Treadplate Fenders
All Wiring In Conduit with 3m Gel Connections (No Wires Exposed)
Flush Mount Clear LED Lights
Triple Member Tongue with 2k Flip up Jack Set Back
15″ Radial Tires – 205/75/15
Leaf Spring Axle with EZ Lube Hubs
EZ Steps on All Corners
Two Part Epoxy 2 Part Polyurethane Paint Finish
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees,
DL Truck & Trailer Outfitters
$2,995
$155
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | |
| Stock Number: | 243306 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1531 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1531 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | 243306 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x14 HD Series Utility |










