8.5×20 Doolittle HD Series Cargo
ADDED FEATURES:
4ft Hidden Dovetail
(2) Rows of Welded in E-Trac
Treated Plywood Floor
STANDARD FEATURES:
Black V-Nose
7000 GVWR
Torsion Axles with EZ Lube
Tires – 205/75/15R
Tandem Axle Electric Brake
2×6 Steel Tube Main Frame
Rear Ramp Door with Spring Assist
37″ Side Door with Barlock
30” Stoneguard
3/8″ Interior Walls with 1.25″ Steel Tube 16″ O.C.
3/4″ Floor with Automotive Grade Undercoating – Protects against the elements
LED Lights – Interior and Exterior – Lifetime Warranty
2-5/16″ A-Frame Coupler
One Piece Aluminum Roof
2k A Frame Jack
Empty Weight – 2920 lbs
Interior Height – 6’ 6”
Interior Width – 79”
Interior Length – 22’ 4”
Overall Height – 102”
Overall Width – 102”
Overall Length – 25’ 3”
Width Between the Fenders – 82”
Rear Door Height – 74”
Rear Door Width – 89.5”
2” x 6” Steel Tube Main Frame
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 Hwy
Grandview MO 64030
(816)767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 5 Hole Wheels
- Rubber Torsion Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Rear Ramp Door
- Dovetail
DL Truck & Trailer Outfitters
$10,695
$2,300
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | |
| Stock Number: | 241122 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
| Jack and Coupler Features: | 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 5 Hole Wheels, Rubber Torsion Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Rear Ramp Door, Dovetail |
Additional Information
| Stock Number: | 241122 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x20 HD Series Cargo with E-Trac |
| Warranty: | 5 years |












