Pre Owned
2025 Horizon HZ7 Dump Trailer
14K
Hydraulic Jack
Telescopic Hydraulic Cylinder
3ft Sides
46-49 Degree Dump Angle
8in I-Beam frame
7-Gauge Steel Floor
6’4″ Slide in Ramps
3-Way Spreader Gate
Spare Tire
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO SetUp Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $12,995 |
| Stock Number: | 08157 |
| Trailer Type: | Pre-Owned |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
Additional Information
| Stock Number: | 08157 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Horizon |
| Model: | 83x16 Horizon Dump Trailer |














