6 X 12 Doolittle Cargo
** This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $70/day or $395/week.*
*Weekly/monthly rates are also available.*
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.
6×12 Doolittle Cargo
2990 GVWR
V-Nose
Rear Ramp Door
37″ Side Door
Tie Down Points in Floor and Walls
6ft Interior Height
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
ALL TRAILERS MUST BE ASSESSED AT RETURN. TRAILERS RETURNED AFTER HOURS ARE SUBJECT TO AN ADDITIONAL CHARGE OF $175.00. IF TRAILER IS STOLEN DURING AFTER HOURS THEN THE TOTAL AMOUNT OF THE TRAILER WILL THEN BE CHARGED TO THE LESSEE. IF FULL PAYMENT IS NOT ABLE TO BE MADE WE WILL ENTER INTO A PAYMENT PLAN AT THAT TIME.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $70 |
| Stock Number: | 27-RENTAL |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1670 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1670 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 27-RENTAL |
| Year: | 2022 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 6x12 HD Series Cargo |

