82×20 Doolittle HD Series EZ Loader GT
14,000 GVWR
Gravity Tilt (16+4)
Low Profile
12k Side Crank Jack
Built-in Tongue Toolbox
10-Ply Radial Tires
Adjustable Coupler
HD Steel Treadplate Removable Fenders
2013 Model * Used – As Is *
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation:
Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $7,995 |
| Stock Number: | UND33516 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers, Pre-Owned |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 10900 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Additional Information
| Stock Number: | UND33516 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x20 Pre-Owned HD Series EZ Loader GT |











