84×18 XT Self Store Ramps 10k RENTAL
This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $95/day or $570/week.*
*Monthly rates are also available.*
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.**
82×18 Doolittle Xtreme
10,000 GVWR
2ft Steel Dovetail
26″ Wide Stand Up Ramps
Tandem Axle Brake
LED Lights
DL Truck & Trailer OUtfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501)628-9423
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
ALL TRAILERS MUST BE ASSESSED AT RETURN. TRAILERS RETURNED AFTER HOURS ARE SUBJECT TO AN ADDITIONAL CHARGE OF $175.00. IF TRAILER IS STOLEN DURING AFTER HOURS THEN THE TOTAL AMOUNT OF THE TRAILER WILL THEN BE CHARGED TO THE LESSEE. IF FULL PAYMENT IS NOT ABLE TO BE MADE WE WILL ENTER INTO A PAYMENT PLAN AT THAT TIME. TRAILER MUST RETURNED IN CLEAN CONDITION OR AN ADDITIONAL $175 CHARGE WILL APPLY.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $95 |
| Stock Number: | 32 Rental |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7400 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 7400 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | 32 Rental |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x18 HD Series Xtreme 10k Equipment Rental |

