Rental# 13
82×22 Doolittle HD Series EZ Loader GT
**This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $79/day $279/week or $799/month
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
*ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.
14000 GVWR
16+6 Tilt Deck
Flush Mount Lockable Tool Box
2 5/16″ Adjustable Auto Lock Casted Coupler
D-Rings on Corners
—–FINANCING or RENT-TO-OWN OPTIONS AVAILABLE ON PURCHASED UNITS—–
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A $150 fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
All damages will be accessed at the time of the return.
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $79 |
| Stock Number: | 13 Rental |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10800 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 10800 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 13 Rental |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x22 HD Series GT Tilt Trailer Rental |












