This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*Rental #24
*It rents for $165/day or $990/week.*
*Monthly rates are also available.*
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.
102×25 Doolittle BruteForce Deckover**
16,000 GVWR
Bumper Pull
5ft Dovetail with Full Width Mammoth Ramps
Payload Max 10,500#
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A $275 fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
All damages will be accessed at the time of the return.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $165 |
| Stock Number: | 24 Rental |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 25' 300" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Length: | 25' 300" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| Stock Number: | 24 Rental |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 102x25 Deckover Rental w/Winch |


