**77×16 Doolittle HD Series Utility Trailer RENTAL**
** This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $90/day or $540/week.*
*Monthly rates are also available.*
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.
Need to haul your mower down the road? Take the brush down to the burn pile? Picking up materials from the lumber yard?
Haul what you need with a payload of 5200lbs
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A $175 fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
All damages will be accessed at the time of the return.
Disclaimer: Prices subject to change without notice and do not include Title, License, Registration Fees, State or Local Taxes or Processing Fees, if any. Please contact dealer first for availability. Although every effort is made to present accurate and reliable information, use of this information is voluntary, and should only be deemed reliable after an independent review of its accuracy, completeness, and timeliness. It is the sole responsibility of the customer to verify the existence of options, accessories and the vehicle condition before time of sale. Any and all differences must be addressed prior to time of sale. No expressed or implied warranties, including the availability or condition of the equipment listed is made.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $90 |
| Stock Number: | 23 Rental |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5230 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1770 lbs |
| Payload: | 5230 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 23 Rental |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x16 HD Series Utility Rental |

