*PRE-OWNED SOLD AS IS*
66×10 Utility Trailers
2990 GVWR
5ft Folding Mesh Gate with Spring Assist
12″ Steel Sides with Welded D-Rings
Lockable Tongue Toolbox
Wrapped Channel Tongue Back to Axle
Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
15″ Radial Tires 205/75/15
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
Leaf Spring Axles with EZ Lube
2″ A-Framed Coupler
2k Top Crank Jack
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
*Traditional & Rent To Own Finance Options Available*
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Stock Number: | U040799 |
| Trailer Type: | Utility Trailers, Pre-Owned, Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 10' 120" x 5.50' 66" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2690 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 810 lbs |
| Payload: | 2690 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5.50' 66" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| Stock Number: | U040799 |
| Year: | 2019 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 6610 SS UTILITY TRAILER |













