84×24 Doolittle Pre-Owned Xtreme
9900 GVWR
2ft Steel Self-Cleaning Dovetail
5ft HD Self Store Ramps
Built-In Tongue Toolbox
7k Dropleg Jack
2-5/16″ Adjustable Coupler
5″ Wrapped Channel Tongue
HD Steel Treadplate Fenders Jeep-Style
8-Ply Radial Tires
Single Axle Electric Brake
5k Spring Axles with EZ-Lube
LED Flush Mount Lighting
2024 Model * Used – As Is *
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US-71 Hwy
Grandview MO 64030
816-767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 6 Hole Wheels
Safety Convenience and Electrical Features
- Front Tongue Toolbox
- Spare Tire Mount
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Slide In Ramps
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $5,495 |
| Stock Number: | AB4447739 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer, Car Haulers, Pre-Owned |
| Length x Width: | 24' 288" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 6 Hole Wheels |
| Safety Convenience and Electrical Features: | Front Tongue Toolbox, Spare Tire Mount, 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Slide In Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | AB4447739 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x24 Pre-Owned Equipment Hauler |








